Resultat- och balansräkning
Resultat- och balansräkning presenteras i tusentals kronor, TKR.
| RESULTATRÄKNING, TKR 2018-01-01 – 2018-12-31 |
Not | KONCERNEN | KOMMUNEN | ||
|---|---|---|---|---|---|
| 2018 | 2017 | 2018 | 2017 | ||
| Verksamhetens intäkter |
1 | 671 822 | 526 226 | 499 009 | 358 376 |
| Verksamhetens kostnader | 2 | – 2 003 659 | – 1 822 142 | – 1 880 345 | – 1 708 060 |
| Avskrivningar | 3 | – 97 392 | – 87 353 | – 68 806 | – 58 445 |
| VERKSAMHETENS NETTOKOSTNADER |
– 1 429 229 | – 1 383 269 | – 1 450 142 | – 1 408 129 | |
| Skatteintäkter |
4 | 1 223 706 | 1 183 252 | 1 223 706 | 1 183 252 |
| Generella statsbidrag, skatteutjämning | 5 | 250 036 | 241 492 | 250 036 | 241 492 |
| Finansiella intäkter | 6 | 5 306 | 1 721 | 6 378 | 1 667 |
| Finansiella kostnader | 7 | – 15 107 | – 13 067 | – 6 561 | – 5 445 |
| RESULTAT EFTER SKATTEINTÄKTER OCH FINANSNETTO |
34 713 | 30 130 | 23 417 | 12 837 | |
| Extraordinära intäkter/kostnader |
0 | 0 | 0 | 0 | |
| Bokslutsdispositioner | 0 | 0 | 0 | 0 | |
| Förändring av uppskjuten skatt | 0 | – 3 545 | 0 | 0 | |
| PERIODENS RESULTAT |
34 713 | 26 585 | 23 417 | 12 837 | |
| BALANSRÄKNING 2018-12-31 |
Not | KONCERNEN | KOMMUNEN | ||
|---|---|---|---|---|---|
| 2018 | 2017 | 2018 | 2017 | ||
TILLGÅNGAR |
|||||
| Anläggningstillgångar | |||||
| Immateriella anläggningstillgångar: | |||||
| Goodwill mm | 9 | 17 831 | 16 371 | 2 924 | 1 637 |
| Materiella anläggningstillgångar: | |||||
| Mark, byggnader och tekniska anläggningar | 10 | 2 187 004 | 2 124 671 | 1 200 070 | 1 116 740 |
| Maskiner och inventarier | 11 | 32 502 | 34 131 | 30 766 | 33 903 |
| Övriga materiella anläggningstillgångar | 12 | 305 196 | 216 557 | 182 223 | 210 814 |
| Finansiella anläggningstillgångar: | 13 | 255 061 | 266 767 | 332 984 | 344 870 |
| Summa anläggningstillgångar | 2 797 594 | 2 658 495 | 1 748 967 | 1 707 964 | |
Omsättningstillgångar |
|||||
| Förråd, lager | 14 | 91 | 227 | 0 | 0 |
| Pågående exploateringar | 15 | 110 638 | 232 026 | 110 638 | 232 026 |
| Kortfristiga fordringar | 16 | 180 312 | 231 274 | 163 829 | 213 290 |
| Kortfristiga placeringar | 17 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Kassa och bank | 18 | 105 707 | 72 068 | 131 647 | 67 797 |
| Summa omsättningstillgångar | 396 747 | 535 594 | 406 114 | 513 113 | |
SUMMA TILLGÅNGAR |
3 194 342 | 3 194 090 | 2 155 081 | 2 221 076 | |
EGET KAPITAL, AVSÄTTNINGAR OCH SKULDER |
|||||
Eget kapital |
19 | 1 223 994 | 1 187 981 | 765 124 | 741 723 |
| därav: | |||||
| årets resultat | 34 713 | 26 585 | 23 417 | 12 837 | |
| resultatutjämningsreserv (RUR) | 8 693 | 0 | 8 693 | 0 | |
| Summa Eget kapital | 1 223 994 | 1 187 981 | 765 124 | 741 723 | |
Avsättningar |
|||||
| Pensioner och liknande förpliktelser | 20 | 206 999 | 189 283 | 205 743 | 188 505 |
| Andra avsättningar | 21 | 28 868 | 23 890 | 6 884 | 6 884 |
| Summa avsättningar | 235 867 | 213 173 | 212 627 | 195 389 | |
Skulder |
|||||
| Långfristiga skulder | 22 | 1 299 023 | 1 246 512 | 784 097 | 779 237 |
| Kortfristiga skulder | 23 | 372 330 | 367 522 | 330 105 | 325 826 |
| Pågående exploateringsinkomster | 24 | 63 128 | 178 902 | 63 128 | 178 902 |
| Summa skulder | 1 734 481 | 1 792 936 | 1 177 330 | 1 283 965 | |
SUMMA EGET KAPITAL, AVSÄTTNINGAR OCH SKULDER |
3 194 342 | 3 194 090 | 2 155 081 | 2 221 076 | |
PANTER OCH ANSVARSFÖRBINDELSER |
|||||
| Panter och därmed jämförliga säkerheter | 25 | 16 050 | 18 050 | 0 | 0 |
| Ansvarsförbindelser: | |||||
| Pensionsförpliktelser | 26 | 525 531 | 542 618 | 525 531 | 542 618 |
| Övriga ansvarsförbindelser | 27 | 544 041 | 483 073 | 544 041 | 483 073 |
SUMMA PANTER OCH ANSVARSFÖRBINDELSER |
1 085 622 | 1 043 741 | 1 069 572 | 1 025 691 | |
| NOTER 2018-12-31 |
KONCERNEN | KOMMUNEN | ||
|---|---|---|---|---|
| 2018 | 2017 | 2018 | 2017 | |
| NOT 1 VERKSAMHETENS INTÄKTER |
||||
| Försäljningsintäkter | 11 661 | 12 345 | 8 471 | 11 518 |
| Taxor och avgifter | 132 702 | 123 673 | 134 451 | 120 268 |
| Hyror och arrenden | 207 325 | 197 635 | 35 893 | 34 017 |
| Bidrag | 155 644 | 162 211 | 155 640 | 162 211 |
| Försäljning verksamhet och entreprenad | 161 862 | 24 252 | 161 925 | 24 252 |
| varav jämförelsestörande poster* | 134 608 | 0 | 134 608 | 0 |
| Reavinst | 31 | 109 | 31 | 108 |
| Justering av interna intäkter i investeringar | 2 598 | 6 001 | 2 598 | 6 001 |
| Summa intäkter | 671 823 | 526 227 | 499 009 | 358 376 |
| NOTER 2018-12-31 |
KONCERNEN | KOMMUNEN | ||
|---|---|---|---|---|
| 2018 | 2017 | 2018 | 2017 | |
| NOT 2 VERKSAMHETENS KOSTN |
||||
| Utbetalda löner och arvoden | 737 094 | 726 004 | 725 685 | 714 516 |
| Sociala avgifter | 228 693 | 225 466 | 224 401 | 221 257 |
| Personalsociala kostnader | 17 080 | 18 907 | 16 009 | 18 058 |
| Årets pensionsutbet/pensionsförvaltningsavgift | 28 830 | 29 023 | 27 646 | 27 936 |
| Nyintjänad pensionsrätt avgiftsbestämd del | 37 445 | 34 656 | 37 256 | 34 491 |
| Nyintjänad pensionsrätt, ökning av pensionsskuld | 9 210 | 908 | 9 066 | 809 |
| Särskild löneskatt på pensioner | 19 381 | 17 217 | 19 021 | 16 903 |
| Inköp av anl. och underhållsmaterial | 6 929 | 16 669 | 6 928 | 16 649 |
| Inköp av vatten för distribution | 12 140 | 11 814 | 12 140 | 11 814 |
| Bidrag | 61 735 | 56 964 | 61 735 | 56 964 |
| Köp av verksamhet | 378 839 | 392 671 | 289 101 | 299 351 |
| Övriga verksamhetskostnader | 466 283 | 291 844 | 451 357 | 289 312 |
| varav jämförelsestörande poster* | 143 336 | 0 | 143 336 | 0 |
| Summa kostnader | 2 003 659 | 1 822 143 | 1 880 345 | 1 708 060 |
| NOTER 2018-12-31 |
KONCERNEN | KOMMUNEN | ||
|---|---|---|---|---|
| 2018 | 2017 | 2018 | 2017 | |
| NOT 3 AVSKRIVNINGAR |
||||
| Planenliga avskrivningar | 92 010 | 86 428 | 63 515 | 57 675 |
| Nedskrivning, anläggningstillgångar | 5 382 | 925 | 5 291 | 770 |
| Summa | 97 392 | 87 353 | 68 806 | 58 445 |
| NOTER 2018-12-31 |
KONCERNEN | KOMMUNEN | ||
|---|---|---|---|---|
| 2018 | 2017 | 2018 | 2017 | |
| NOT 4 SKATTEINTÄKTER |
||||
| Preliminär kommunalskatt | 1 229 489 | 1 187 449 | 1 229 489 | 1 187 449 |
| Prognos slutavräkning föregående år | – 4 072 | 1 454 | – 4 072 | 1 454 |
| Prognos slutavräkning innevarande år | – 1 711 | – 5 651 | – 1 711 | – 5 651 |
| Summa | 1 223 706 | 1 183 252 | 1 223 706 | 1 183 252 |
| NOTER 2018-12-31 |
KONCERNEN | KOMMUNEN | ||
|---|---|---|---|---|
| 2018 | 2017 | 2018 | 2017 | |
| NOT 5 GENERELLA STATSBIDRAG OCH SKATTEUTJÄMNING |
||||
| Inkomstutjämning | 196 897 | 197 938 | 196 897 | 197 938 |
| Kostnadsutjämning | 4 412 | – 4 793 | 4 412 | – 4 793 |
| Fastighetsavgift | 60 628 | 52 872 | 60 628 | 52 872 |
| Regleringsbidrag/generella bidrag | 10 990 | 8 668 | 10 990 | 8 668 |
| Utjämningsavgift/-bidrag LSS | – 22 890 | – 13 193 | – 22 890 | – 13 193 |
| Summa | 250 036 | 241 492 | 250 036 | 241 492 |
| * Under 2018 har redovisning av exploateringar anpassats till gällande principer, vilket innebär bruttoredovisning istället för nettoredovisning. Vidare har intäkter och driftkostnader som balanserats från tidigare år resultatförts under 2018. | ||||
| NOTER 2018-12-31 |
KONCERNEN | KOMMUNEN | ||
|---|---|---|---|---|
| 2018 | 2017 | 2018 | 2017 | |
| NOT 6 FINANSIELLA INTÄKTER |
||||
| Utdelning aktier och andelar | 4 397 | 0 | 4 397 | 0 |
| Ränteintäkter | 661 | 332 | 586 | 342 |
| Ränteintäkter kundfordringar | 132 | 201 | 132 | 138 |
| Reavinst finansiella anläggningstillgångar | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Borgensavgifter | 15 | 1 161 | 1 163 | 1 161 |
| Övriga finansiella intäkter | 102 | 28 | 100 | 26 |
| Summa | 5 306 | 1 721 | 6 378 | 1 667 |
| NOTER 2018-12-31 |
KONCERNEN | KOMMUNEN | ||
|---|---|---|---|---|
| 2018 | 2017 | 2018 | 2017 | |
| NOT 7 FINANSIELLA KOSTNADER |
||||
| Räntekostnader | 9 718 | 8 382 | 1 283 | 845 |
| Reaförlust finansiella anläggningstillgångar | 156 | 465 | 156 | 465 |
| Ränta på pensionsskuld | 4 827 | 3 876 | 4 806 | 3 862 |
| Räntekostnad pga sänkt diskonteringsränta RIPS | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Bankkostnader | 387 | 339 | 315 | 273 |
| Övriga finansiella kostnader | 19 | 4 | 1 | 1 |
| Summa | 15 107 | 13 067 | 6 561 | 5 445 |
| NOTER 2018-12-31 |
KONCERNEN | KOMMUNEN | ||
|---|---|---|---|---|
| 2018 | 2017 | 2018 | 2017 | |
| NOT 8 AVSTÄMNING MOT BALANSKRAVET |
||||
| Periodens resultat enligt resultaträkningen | 23 417 | 12 835 | ||
| Avgår realisationsvinster/orealiserade kursförluster | – 31 | – 108 | ||
| Justering diskonteringsränta | 0 | 0 | ||
| Avgår VA:s resultat | 1 676 | 0 | ||
| Årets resultat efter balanskravsjusteringar | 25 062 | 12 727 | ||
| medel till resultatutjämningsreserv | – 8 693 | 0 | ||
| Årets balanskravsresultat | 16 369 | 12 727 | ||
| NOTER 2018-12-31 |
KONCERNEN | KOMMUNEN | ||
|---|---|---|---|---|
| 2018 | 2017 | 2018 | 2017 | |
| NOT 9 IMMATERIELLA ANLÄGGNINGSTILLGÅNGAR |
||||
| Anskaffningsvärde IB | 26 404 | 26 168 | 26 404 | 26 168 |
| Ackumulerade avskrivningar IB | – 24 768 | – 23 854 | – 24 768 | – 23 854 |
| Årets investeringar | 3 792 | 237 | 3 792 | 237 |
| Årets av-/nedskrivningar | – 2 504 | – 913 | – 2 504 | – 913 |
| Årets försäljningar | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Övriga förändringar | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Goodwill/Negativ goodwill: | ||||
| Telegrafen AB | 3 517 | 0 | 0 | 0 |
| Nynäshamns Mark AB | 0 | 0 | 0 | 0 |
| AB Nynäshamnsbostäder | 1 062 | 3 414 | 0 | 0 |
| Alkärrsplans utveckling AB | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Tegeltraven Holding AB | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Letupa AB | 3 535 | 3 677 | 0 | 0 |
| Kvastbindaren Fastighets AB | 6 793 | 7 643 | 0 | 0 |
| Summa | 17 831 | 16 371 | 2 924 | 1 637 |
| NOTER 2018-12-31 |
KONCERNEN | KOMMUNEN | ||
|---|---|---|---|---|
| 2018 | 2017 | 2018 | 2017 | |
| NOT 10 MARK, BYGGNADER OCH TEKNISKA ANLÄGGNINGAR |
||||
| Anskaffningsvärde IB | 3 305 066 | 3 106 973 | 1 984 894 | 1 897 036 |
| Ackumulerade avskrivningar IB | – 1 190 641 | – 1 117 735 | – 868 154 | – 818 659 |
| Årets investeringar | 157 408 | 211 990 | 137 099 | 87 858 |
| Årets av-/nedskrivningar | – 84 829 | – 76 374 | – 53 769 | – 49 495 |
| Årets försäljningar | 0 | 0 | 0 | |
| Övriga förändringar | 0 | 0 | 0 | |
| Summa | 2 187 004 | 2 124 854 | 1 200 070 | 1 116 740 |
Specifikation av fastigheter och anläggningar |
||||
| Markreserv samt markvärde | 473 581 | 410 692 | 321 596 | 257 093 |
| Verksamhetsfastigheter | 488 463 | 470 378 | 485 497 | 466 630 |
| Fastigheter för affärsverksamhet | 210 983 | 208 211 | 210 983 | 208 211 |
| Bostadsfastigheter | 815 984 | 834 205 | 0 | 0 |
| Publika fastigheter | 150 452 | 154 056 | 150 452 | 154 056 |
| Fastigheter för annan verksamhet | 47 401 | 47 321 | 31 520 | 30 726 |
| Övriga fastigheter | 138 | – 8 | 22 | 24 |
| Summa | 2 187 003 | 2 124 854 | 1 200 070 | 1 116 740 |
| NOTER 2018-12-31 |
KONCERNEN | KOMMUNEN | ||
|---|---|---|---|---|
| 2018 | 2017 | 2018 | 2017 | |
| NOT 11 MASKINER OCH INVENTARIER |
||||
| Anskaffningsvärde IB | 286 865 | 281 230 | 282 156 | 276 664 |
| Ackumulerade avskrivningar IB | – 252 283 | – 248 316 | – 248 253 | – 244 058 |
| Årets investeringar | 6 952 | 5 492 | 5 623 | 5 492 |
| Årets av-/nedskrivningar | – 9 032 | – 4 274 | – 8 760 | – 4 194 |
| Årets försäljningar | 0 | 0 | 0 | |
| Övriga förändringar | 0 | 0 | 0 | |
| Summa | 32 502 | 34 131 | 30 766 | 33 903 |
| NOTER 2018-12-31 |
KONCERNEN | KOMMUNEN | ||
|---|---|---|---|---|
| 2018 | 2017 | 2018 | 2017 | |
| NOT 12 ÖVRIGA MATERIELLA ANLÄGGNINGSTILLGÅNGAR |
||||
| Pågående investeringar | 304 159 | 215 520 | 181 186 | 209 777 |
| Pågående försäljningar | 1 037 | 1 037 | 1 037 | 1 037 |
| Summa | 305 196 | 216 557 | 182 223 | 210 814 |
| NOTER 2018-12-31 |
KONCERNEN | KOMMUNEN | ||
|---|---|---|---|---|
| 2018 | 2017 | 2018 | 2017 | |
| NOT 13 FINANSIELLA ANLÄGGNINGSTILLGÅNGAR |
||||
| Aktier | 2 654 | 2 654 | 80 082 | 80 082 |
| Placerade pensionsmedel | 212 288 | 222 485 | 212 288 | 222 485 |
| Andelar | 20 989 | 20 949 | 20 949 | 20 909 |
| Bostadsrätter | 5 818 | 5 818 | 5 818 | 5 818 |
| Långfristiga fordringar | 13 312 | 14 860 | 13 847 | 15 576 |
| Summa | 255 061 | 266 767 | 332 984 | 344 870 |
Aktier |
||||
| AB Nynäshamnsbostäder | 0 | 0 | 52 990 | 52 990 |
| Nynäshamns Exploatering AB | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Alkärrsplan AB | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Nynäshamns Mark AB | 0 | 0 | 2 006 | 2 006 |
| Alkärrsplans Utveckling AB | 0 | 0 | 5 719 | 5 719 |
| Stockholmsregionens Försäkrings AB | 2 499 | 2 499 | 2 499 | 2 499 |
| Letupa AB | 0 | 0 | 4 405 | 4 405 |
| Kvastbindaren Fastighets AB | 0 | 0 | 12 309 | 12 309 |
| Tegeltraven Holding AB | 0 | 0 | 0 | 0 |
| SRV återvinning AB | 30 | 30 | 30 | 30 |
| FöreningsSparbanken | 10 | 10 | 10 | 10 |
| Vårljus AB | 111 | 111 | 111 | 111 |
| Business Arena Stockholm AB | 2 | 2 | 2 | 2 |
| SKL Kommentus AB (KommunAB) | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Stadshypotek | 1 | 1 | 0 | 0 |
| Summa aktier | 2 654 | 2 654 | 80 082 | 80 082 |
Placerade pensionsmedel |
||||
| Depå Nordea | 212 288 | 222 485 | 212 288 | 222 485 |
| Summa placerade pensionsmedel | 212 288 | 222 485 | 212 288 | 222 485 |
Andelar |
||||
| Räntestrategiobligationer | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Förlagsbevis Kommuninvest | 4 600 | 4 600 | 4 600 | 4 600 |
| HBV Husbyggnadsvaror ek för | 40 | 40 | 0 | 0 |
| Inera AB | 43 | 43 | 43 | 43 |
| Andelskapital Kommuninvest | 16 306 | 16 266 | 16 306 | 16 266 |
| Summa andelar | 20 989 | 20 949 | 20 949 | 20 909 |
Bostadsrätter |
||||
| Brf Björnen | 12 | 12 | 12 | 12 |
| Brf Månberget | 5 806 | 5 806 | 5 806 | 5 806 |
| Summa bostadsrätter | 5 818 | 5 818 | 5 818 | 5 818 |
Långfristiga fordringar |
||||
| Regressfordringar | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Brf Vitsippan* | 7 586 | 8 306 | 7 586 | 8 306 |
| Nynäshamns sportboende** | 3 420 | 3 420 | 3 420 | 3 420 |
| Övriga långfristiga fordringar | 2 306 | 3 134 | 2 841 | 3 850 |
| Utlåning koncernföretag | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Summa långfristiga fordringar | 13 312 | 14 860 | 13 847 | 15 576 |
Summa finansiella anläggningstillgångar |
255 061 | 266 723 | 332 983 | 344 870 |
| *Fordran på Brf Vitsippan tas fr o m april 2015 upp till nominellt värde **Total fordran på Nynäshamns Sportboende 4 500 000 kr | ||||
| NOTER 2018-12-31 |
KONCERNEN | KOMMUNEN | ||
|---|---|---|---|---|
| 2018 | 2017 | 2018 | 2017 | |
| NOT 14 FÖRRÅD, LAGER |
||||
| Förråd | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Lager | 91 | 227 | 0 | 0 |
| Omsättningsfastigheter | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Summa | 91 | 227 | 0 | 0 |
| NOTER 2018-12-31 |
KONCERNEN | KOMMUNEN | ||
|---|---|---|---|---|
| 2018 | 2017 | 2018 | 2017 | |
| NOT 15 PÅGÅENDE EXPLOATERINGSUTGIFTER |
||||
| Industrimark | 110 638 | 232 026 | 110 638 | 232 026 |
| Bostadsmark | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Summa | 110 638 | 232 026 | 110 638 | 232 026 |
| NOTER 2018-12-31 |
KONCERNEN | KOMMUNEN | ||
|---|---|---|---|---|
| 2018 | 2017 | 2018 | 2017 | |
| NOT 16 KORTFRISTIGA FORDRINGAR |
||||
| Statsbidrag | 2 172 | 1 942 | 2 172 | 1 942 |
| Interimsfordringar | 106 019 | 164 469 | 102 807 | 162 522 |
| Kundfordringar | 24 376 | 22 483 | 26 388 | 21 678 |
| Skattekonto | 1 592 | 309 | 1 586 | 234 |
| Övriga fordringar | 46 051 | 42 068 | 30 876 | 26 914 |
| Summa | 180 212 | 231 274 | 163 829 | 213 290 |
| NOTER 2018-12-31 |
KONCERNEN | KOMMUNEN | ||
|---|---|---|---|---|
| 2018 | 2017 | 2018 | 2017 | |
| NOT 17 KORTFRISTIGA PLACERINGAR |
||||
| Övriga kortfristiga placeringar | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Summa | 0 | 0 | 0 | 0 |
| NOTER 2018-12-31 |
KONCERNEN | KOMMUNEN | ||
|---|---|---|---|---|
| 2018 | 2017 | 2018 | 2017 | |
| NOT 18 KASSA OCH BANK |
||||
| Kassa | 2 508 | 173 | 167 | 173 |
| Plusgiro | 73 376 | 54 562 | 103 137 | 51 473 |
| Bank | 29 638 | 17 334 | 28 343 | 16 150 |
| Summa | 105 522 | 72 068 | 131 647 | 67 797 |
| NOTER 2018-12-31 |
KONCERNEN | KOMMUNEN | ||
|---|---|---|---|---|
| 2018 | 2017 | 2018 | 2017 | |
| NOT 19 EGET KAPITAL |
||||
| Ingående eget kapital | 1 187 981 | 1 161 580 | 741 723 | 728 886 |
Direktbokning eget kapital |
1 183 | – 117 | – 14 | 0 |
| Periodens resultat | 34 713 | 26 585 | 23 417 | 12 837 |
| - varav VA-kollektivet | – 1 676 | 0 | – 1 676 | 0 |
| Utgående eget kapital | 1 223 994 | 1 187 981 | 765 126 | 741 723 |
| - varav Resultatutjämningsreserv RUR | 8 693 | 0 | 8 693 | 0 |
| NOTER 2018-12-31 |
KONCERNEN | KOMMUNEN | ||
|---|---|---|---|---|
| 2018 | 2017 | 2018 | 2017 | |
| NOT 20 AVSÄTTNINGAR FÖR PENSIONER OCH LIKNANDE FÖRPLIKTELSER |
||||
| IB | 188 505 | 182 701 | 188 505 | 182 701 |
| Pensionsutbetalningar | – 4 420 | – 5 149 | – 5 211 | – 5 149 |
| Nyintjänade pensioner | 14 278 | 6 584 | 14 278 | 5 958 |
| Ränte- och beloppsuppräkningar | 4 806 | 3 862 | 4 806 | 3 862 |
| Ändring av försäkringstekniska grunder RIPS | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Förändring av löneskatt | 3 830 | 1 285 | 3 365 | 1 133 |
| UB | 207 000 | 189 284 | 205 743 | 188 505 |
Varav avsatt för särskild avtalspension exkl löneskatt |
2 462 | 2 133 | 2 462 | 2 133 |
| NOTER 2018-12-31 |
KONCERNEN | KOMMUNEN | ||
|---|---|---|---|---|
| 2018 | 2017 | 2018 | 2017 | |
| NOT 21 ANDRA AVSÄTTNINGAR |
||||
| Övriga avsättningar | 21 587 | 15 065 | 6 884 | 6 884 |
| Uppskjuten skatt | 7 281 | 8 825 | 0 | 0 |
| Summa | 28 868 | 23 890 | 6 884 | 6 884 |
| NOTER 2018-12-31 |
KONCERNEN | KOMMUNEN | ||
|---|---|---|---|---|
| 2018 | 2017 | 2018 | 2017 | |
| NOT 22 LÅNGFRISTIGA SKULDER |
||||
| Förutbetalda anslutningsavgifter VA | 40 917 | 37 968 | 40 917 | 37 968 |
| Övriga investeringar VA | 10 769 | 11 257 | 10 769 | 11 257 |
| Svenska banker och kreditinstitut | 1 242 645 | 1 193 975 | 730 000 | 730 000 |
| Övriga kreditgivare | 4 680 | 3 300 | 2 399 | 0 |
| Insamling simhall | 12 | 12 | 12 | 12 |
| Summa | 1 299 023 | 1 246 512 | 784 097 | 779 237 |
| NOTER 2018-12-31 |
KONCERNEN | KOMMUNEN | ||
|---|---|---|---|---|
| 2018 | 2017 | 2018 | 2017 | |
| NOT 23 KORTFRISTIGA SKULDER |
||||
| Leverantörsskulder | 105 023 | 105 640 | 87 187 | 89 290 |
| Interimsskulder* | 200 576 | 201 409 | 183 366 | 181 051 |
| Upplupen pensionskostnad, avgiftsbestämd del | 34 864 | 33 350 | 34 690 | 33 190 |
| Övriga kortfristiga skulder | 31 867 | 27 124 | 24 860 | 22 296 |
| Summa | 372 330 | 367 523 | 330 103 | 325 827 |
| NOTER 2018-12-31 |
KONCERNEN | KOMMUNEN | ||
|---|---|---|---|---|
| 2018 | 2017 | 2018 | 2017 | |
| NOT 24 PÅGÅENDE EXPLOATERINGSINKOMSTER |
||||
| Industrimark | 63 128 | 178 902 | 63 128 | 178 902 |
| Bostadsmark | 0 | 0 | ||
| Summa | 63 128 | 178 902 | 63 128 | 178 902 |
| NOTER 2018-12-31 |
KONCERNEN | KOMMUNEN | ||
|---|---|---|---|---|
| 2018 | 2017 | 2018 | 2017 | |
| NOT 25 PANTER OCH DÄRMED JÄMFÖRLIGA SÄKERHETER |
||||
| Panter, fastighetsinteckningar | 16 050 | 18 050 | 0 | 0 |
| Summa | 16 050 | 18 050 | 0 | 0 |
| NOTER 2018-12-31 |
KONCERNEN | KOMMUNEN | ||
|---|---|---|---|---|
| 2018 | 2017 | 2018 | 2017 | |
| NOT 26 PENSIONSFÖRPLIKTELSER |
||||
| Pensionsskuld intjänad före 1998 | 513 309 | 529 677 | 513 309 | 529 677 |
| Pensionsskuld intjänad före 1998, Södertörns brandförsvarsförbund | IO | 12 941 | 12 222 | 12 941 |
| Summa | 525 531 | 542 618 | 525 531 | 542 618 |
| NOTER 2018-12-31 |
KONCERNEN | KOMMUNEN | ||
|---|---|---|---|---|
| 2018 | 2017 | 2018 | 2017 | |
| NOT 27 ÖVRIGA ANSVARSFÖRBINDELSER |
||||
| AB Nynäshamnsbostäder | 516 000 | 454 000 | 516 000 | 454 000 |
| Nynäshamns Exploatering AB | 0 | 0 | 0 | 0 |
| SRV återvinning AB | 6 757 | 6 781 | 6 757 | 6 781 |
| Bostadsrättsföreningar | 21 239 | 21 388 | 21 239 | 21 388 |
| Kommunalt borgens- och förlustansvar för egnahem | 45 | 112 | 45 | 112 |
| Övriga borgensförbindelser | 0 | 991 | 0 | 991 |
| Summa | 544 041 | 483 272 | 544 041 | 483 272 |
Operationella leasingavtal |
||||
| Avser ej uppsägningsbara avtal innevarande år | 16 892 | 17 769 | ||
| Framtida leasingavgifter som förfaller inom ett år | 14 838 | 16 892 | ||
| Framtida leasingavgifter som förfaller mellan ett och fem år | 16 740 | 17 591 | ||
| Framtida leasingavgifter som förfaller senare än fem år | 153 | 178 | ||